Powered by Smartsupp

Vyřizování hypotéky: 7 chyb, kterým se musíte vyhnout

Sdílet článek:
Aktuálně
Již 14 klientů dnes získalo nejlepší hypotéku Poslední před 45 minutami
👤 Pavel K. si právě zajistil/a hypotéku ve výši 5 900 000 Kč za 4,89 %

David a Petra, mladý pár z Prahy, se dlouho těšili na svůj vlastní byt. Byli přesvědčeni, že je to správný krok k nezávislosti a stabilitě. Bohužel, jejich cesta za snem se neobešla bez problémů a chyb, které se často opakují u mnoha lidí vyřizujících hypotéku.

Chyba č. 1: Nastavení co nejkratší splatnosti úvěru

Je důležité zvážit, co považujete za výhodné. Pokud se zaměříme na celkovou částku zaplacenou bance na úrocích a dalších poplatcích, krátká splatnost může vypadat lákavě. Doporučuji však zvážit, zda není výhodnější zvolit co nejdelší splatnost.

Zde jsou důvody proč:

  1. Nižší měsíční splátky – To oceníte, pokud se vám změní životní situace, například narozením dítěte, ztrátou zaměstnání, dlouhodobou pracovní neschopností nebo v případě úmrtí jednoho z žadatelů.
  2. Vliv inflace – Inflace hraje ve váš prospěch, protože s časem snižuje reálnou hodnotu dluhu, čímž hypotéka méně zatěžuje váš rozpočet.
  3. Možnost mimořádných splátek – Pokud můžete na splátky hypotéky odkládat více peněz, uložte je třeba na spořící účet a jednou za rok můžete splatit až 25 % z původní výše úvěru bez poplatků a sankcí.
  4. Investice volných prostředků – Pokud peníze zhodnotíte více, než činí úroky na hypotéce, je výhodnější investovat než předčasně splácet dluh.

Chyba č. 2: Spoléhat se na nejlepší nabídku od vaší banky

Je příjemné myslet si, že vaše domovská banka vám poskytne nejlepší podmínky. Může se to stát, ale často tomu tak není. Je běžné, že banky lákají nové klienty lepšími podmínkami než stávající zákazníky. Tento přístup je častý a může být frustrující.

Proto je důležité:

  • Porovnat nabídky – Vždy mějte více nabídek, abyste měli z čeho vybírat a mohli porovnat podmínky.
  • Nezávislé zprostředkování – Může být užitečné využít služeb nezávislého zprostředkovatele, který zná trh a ušetří vám čas, energii a nervy.

Srovnání pouze na základě úrokové sazby a poplatků nestačí. Je třeba se zaměřit i na další aspekty, stejně jako při výběru auta nehledíte jen na spotřebu a maximální rychlost. U hypotéky je to ještě složitější.

U refixace, kdy končí fixace úrokové sazby, je často první nabídka od banky nevýhodná. Vyjednáváním však můžete dosáhnout lepších podmínek.

Chyba č. 3: Nedostatečný průzkum trhu

David s Petrou se rozhodli pro první nabídku hypotéky, kterou jim jejich banka předložila. Byli nadšení a mysleli si, že jsou v dobrých rukou. Bohužel, neudělali si důkladný průzkum trhu a nezjistili, že existují mnohem výhodnější podmínky u jiných bank.

Doporučení: Vždy porovnávejte různé nabídky na trhu. Využijte hypoteční kalkulačku od HypoSpace.cz, která vám může ukázat různé možnosti a pomoci najít tu nejvýhodnější.

Chyba č. 4: Podcenění nákladů spojených s hypotékou

Dalším problémem bylo, že David s Petrou podcenili náklady spojené s vyřizováním hypotéky. Nezahrnuli do svého rozpočtu poplatky za odhad nemovitosti, právní služby a pojištění. Když se tyto náklady začaly sčítat, uvědomili si, že jejich finanční plán není dostatečný.

Doporučení: Při plánování hypotéky vždy zohledněte všechny možné náklady. Vytvořte si podrobný rozpočet a počítejte i s rezervou na nepředvídané výdaje.

Chyba č. 5: Nedostatečná příprava dokumentů

Když konečně přišel čas na podání žádosti o hypotéku, zjistili, že nemají všechny potřebné dokumenty. To celý proces výrazně zdrželo a způsobilo mnoho stresu. Bylo třeba shánět potvrzení o příjmech, výpisy z bankovních účtů a další dokumenty, které mohly být připraveny předem.

Doporučení: Pečlivě si zjistěte, jaké dokumenty budete potřebovat k žádosti o hypotéku, a připravte si je s dostatečným předstihem.

Chyba č. 6: Nerozumění podmínkám smlouvy

David a Petra podepsali smlouvu, aniž by si důkladně přečetli všechny podmínky. Po několika měsících zjistili, že smlouva obsahuje poplatky a podmínky, které jim nebyly předem jasné. Tento nedostatek informací je stál mnoho peněz a nervů.

Doporučení: Vždy si pečlivě přečtěte smlouvu a neváhejte se zeptat na vše, čemu nerozumíte. Pokud je to možné, konzultujte smlouvu s právníkem nebo finančním poradcem.

Chyba č. 7: Absence finančního plánu do budoucna

Na závěr se ukázalo, že David s Petrou neměli dlouhodobý finanční plán. Mysleli pouze na okamžité splácení hypotéky a nepočítali s možnými změnami v jejich příjmech nebo výdajích. Když přišla nečekaná finanční krize, ocitli se v obtížné situaci.

Doporučení: Při plánování hypotéky vždy myslete i na budoucnost. Vytvořte si finanční plán, který zahrnuje různé scénáře, včetně případného snížení příjmů.

David a Petra se nakonec poučili ze svých chyb a nyní se snaží sdílet své zkušenosti s ostatními, aby jim pomohli vyvarovat se podobných problémů. Pokud i vy plánujete vyřídit hypotéku, nezapomeňte se vyhnout těmto chybám a dobře se připravit.

Pro mladé lidi do 36 let existují speciální programy a výhody. Využijte těchto informací a zajistěte si co nejlepší podmínky pro vaše první bydlení.

5/5 - (2 votes)
Sdílet článek:

Neodcházejte bez nejlepší hypotéky! 🔥

Zdarma a nezávazně srovnání hypoték ze všech bank – ušetřete tisíce korun měsíčně.

Bude Vás kontaktovat Jakub Pluháček – Hlavní hypoteční specialista