Powered by Smartsupp

Investiční hypotéka: Která česká města nabízejí nejlepší příležitosti?

Sdílet článek:
Aktuálně
Již 14 klientů dnes získalo nejlepší hypotéku Poslední před 45 minutami
👤 Pavel K. si právě zajistil/a hypotéku ve výši 5 900 000 Kč za 4,89 %

Investování do nemovitostí je stále populárnější volbou pro mnoho Čechů, kteří hledají způsoby, jak zhodnotit své peníze. S klesajícími úrokovými sazbami se tento trend ještě zintenzivňuje.

Zde se podíváme, jak aktuálně stojí situace v oblasti investičních hypoték a pronájmu bytů v několika českých krajských městech.

Co je investiční hypotéka?

Investiční hypotéka se liší od běžné hypotéky tím, že banka předpokládá, že měsíční splátka bude primárně hrazena z budoucího nájmu nemovitosti. To znamená, že banky poskytují hypotéky na nákup nemovitostí pod podmínkou, že nájem bude dostatečný na pokrytí splátek hypotéky, a to i s určitou rezervou.

Aktuální situace v krajských městech

V současnosti jsou města jako Ostrava, Ústí nad Labem a Zlín příkladem míst, kde měsíční nájem z bytů (o výměře 40 až 59 metrů čtverečních) překonává měsíční splátky standardních investičních hypoték s úrokem 5,8%. Toto je ideální situace pro investory, jelikož náklady na držbu nemovitosti jsou nižší než příjmy z nájmu, což vede k pozitivnímu cash flow.

Souhrnná tabulka

MěstoVýměra bytu (m²)Úrok hypotéky (%)Splátka hypotéky (Kč/měsíc)Nájem (Kč/měsíc)
Ostrava40-595.88,00010,000
Ústí nad Labem40-595.87,5009,000
Zlín40-595.88,20010,200
Jihlava40-595.88,0009,800 (očekáváno)
Plzeň40-595.88,50010,500 (očekáváno)
Liberec40-595.88,30010,000 (očekáváno)
Pardubice40-595.88,0009,750 (očekáváno)

Jak banky posuzují investiční hypotéky?

Banky, jako je Raiffeisenbank nebo Oberbank, pečlivě hodnotí potenciální příjem z pronájmu, který odhaduje specializovaný odhadce během procesu hodnocení nemovitosti. Tento odhad musí být realistický a odpovídat obvyklým cenám za pronájem v dané lokalitě.

Kromě toho banky požadují, aby klient měl stabilní příjem i z jiných zdrojů, jako je zaměstnání nebo podnikání, což zajišťuje dodatečnou finanční bezpečnost. Další podrobnosti o získání hypotéky pro podnikatele najdete v průvodci hypotékou pro OSVČ.

Perspektivy do budoucna

S očekávaným růstem nájmů a poklesem úrokových sazeb se může stát investice do bytů ještě výhodnější. Například pokud by se úroková sazba snížila o jeden procentní bod a nájmy i ceny nemovitostí by rostly podobným tempem jako mzdy (předpokládá se růst okolo šesti procent), pravidlo pokrytí nájemného splátkou hypotéky by mohlo být splněno i v dalších městech jako Jihlava, Plzeň, Liberec a Pardubice.

Závěr

Investování do nemovitostí skrze nákup bytů na pronájem může nabídnout stabilní a přitažlivý výnos, zvláště v současném ekonomickém klimatu s klesajícími úrokovými sazbami a rostoucími nájmy.

Při správném výběru lokality a nemovitosti, a se zajištěním dostatečné finanční rezervy, mohou realitní investice představovat zajímavou příležitost pro osobní i finanční růst. Pro více informací o potenciálních pastech při získávání hypotéky, jako jsou investice do kryptoměn či důsledky držení mobilního telefonu, navštivte tento článek.

5/5 - (1 vote)
Sdílet článek:

Neodcházejte bez nejlepší hypotéky! 🔥

Zdarma a nezávazně srovnání hypoték ze všech bank – ušetřete tisíce korun měsíčně.

Bude Vás kontaktovat Jakub Pluháček – Hlavní hypoteční specialista