Powered by Smartsupp

BRKI, NRKI, Solus: Jak úvěrové registry ovlivňují vaši hypotéku?

Sdílet článek:
Aktuálně
Již 14 klientů dnes získalo nejlepší hypotéku Poslední před 45 minutami
👤 Pavel K. si právě zajistil/a hypotéku ve výši 5 900 000 Kč za 4,89 %

Jana a Martin, mladý pár z Brna, se rozhodli pro koupi svého prvního bytu. Když začali jednat o hypotéce, zjistili, že se musí vypořádat s úvěrovými registry. Byli překvapeni, kolik informací o nich banky mají a jaký vliv mají tyto údaje na jejich šance získat úvěr. Pojďme se podívat na jejich příběh a zjistit, co byste měli vědět o úvěrových registrech BRKI, NRKI a Solus.

Co jsou úvěrové registry?

Úvěrové registry jsou databáze, které shromažďují a uchovávají informace o úvěrových závazcích a platební morálce jednotlivců a firem. Banky a další finanční instituce tyto informace využívají při posuzování úvěrové schopnosti žadatelů o úvěr. V České republice jsou nejznámějšími registry BRKI, NRKI a Solus.

BRKI – Bankovní registr klientských informací

BRKI je spravován společností Czech Banking Credit Bureau a slouží jako zdroj informací pro banky. Obsahuje údaje o bankovních úvěrech, platební historii a dalších závazcích klientů bank.

NRKI – Nebankovní registr klientských informací

NRKI je podobný BRKI, ale zaměřuje se na nebankovní úvěrové společnosti, jako jsou leasingové firmy, splátkové společnosti a další finanční instituce mimo bankovní sektor. Spravuje ho společnost CNCB – Czech Non-Banking Credit Bureau.

Solus – Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům

Solus je sdružením, které zahrnuje jak banky, tak nebankovní společnosti, telekomunikační operátory a dodavatele energií. Registr Solus shromažďuje informace o dluzích a platební morálce svých členů a pomáhá jim při rozhodování o poskytnutí úvěru nebo služby.

Jak úvěrové registry fungují?

Když Jana a Martin požádali o hypotéku, jejich banka požádala o jejich úvěrové zprávy z BRKI, NRKI a Solusu. Tyto zprávy obsahují:

  • Informace o aktuálních a minulých úvěrech
  • Platební historii a případné prodlení
  • Celkovou výši dluhů a jejich splatnost
  • Informace o úvěrových žádostech

Na základě těchto údajů banka posoudila jejich úvěrovou schopnost a rozhodla o poskytnutí úvěru.

Jaké chyby byste se měli vyvarovat?

Chyba č. 1: Neznalost svého úvěrového profilu

Jana a Martin si nebyli vědomi, že mohou požádat o výpisy z úvěrových registrů, aby zjistili, jaké informace o nich tyto registry uchovávají. Měli byste vědět, že máte právo na přístup k těmto informacím a pravidelně kontrolovat svůj úvěrový profil.

Chyba č. 2: Neřešení dluhů a prodlení

Když Jana a Martin zjistili, že mají záznamy o prodlení v platbách, bylo už pozdě. Měli byste se snažit platit své závazky včas a řešit případné dluhy co nejdříve, aby se negativní záznamy neobjevily ve vašem úvěrovém profilu.

Chyba č. 3: Vícenásobné žádosti o úvěr

Při žádosti o úvěr se Jana a Martin obrátili na několik bank současně. Tento postup může vést k negativnímu vnímání ze strany věřitelů, protože časté žádosti o úvěr mohou signalizovat finanční potíže. Měli byste si pečlivě vybrat finanční instituci a omezit počet žádostí.

Chyba č. 4: Podcenění vlivu dalších faktorů

Jana a Martin se také dozvěděli, že existují další faktory, které mohou ovlivnit jejich šance na získání hypotéky. Například sázení, investování do kryptoměn a neuhrazené účty za mobilní telefon mohou negativně ovlivnit váš úvěrový profil. Více se dozvíte v článku o tom, jak sázení, kryptoměny a mobilní telefon mohou zkomplikovat získání hypotéky.

Jaké jsou výhody dobrého úvěrového profilu?

Pokud máte dobrý úvěrový profil, můžete získat lepší podmínky úvěrů, nižší úrokové sazby a vyšší šanci na schválení žádosti. Jana a Martin nakonec získali hypotéku díky tomu, že napravili své chyby a zlepšili svůj úvěrový profil.

Závěr

Úvěrové registry BRKI, NRKI a Solus hrají klíčovou roli při posuzování úvěrové schopnosti žadatelů. Je důležité znát svůj úvěrový profil, pravidelně ho kontrolovat a dbát na svou platební morálku. Pokud plánujete žádat o úvěr, věnujte pozornost těmto registrům a vyhněte se chybám, které by mohly negativně ovlivnit vaše šance na získání financování.

Pro více informací o úvěrových registrech a tipy na správu osobních financí navštivte hypotéka pro mladé.

5/5 - (1 vote)
Sdílet článek:

Neodcházejte bez nejlepší hypotéky! 🔥

Zdarma a nezávazně srovnání hypoték ze všech bank – ušetřete tisíce korun měsíčně.

Bude Vás kontaktovat Jakub Pluháček – Hlavní hypoteční specialista