Powered by Smartsupp

Průvodce daní z nemovitosti 2024: Výpočet, platby a koeficient

Sdílet článek:
Aktuálně
Již 14 klientů dnes získalo nejlepší hypotéku Poslední před 45 minutami
👤 Pavel K. si právě zajistil/a hypotéku ve výši 5 900 000 Kč za 4,89 %

Daň z nemovitosti je v České republice povinná pro všechny majitele nemovitostí. Její výpočet a platba se mohou zdát složité, ale s trochou znalostí a přípravou se dá vše zvládnout snadno. Tento článek vás provede základními kroky a poskytne užitečné tipy.

Jak se daň z nemovitosti počítá?

Výpočet daně z nemovitosti závisí na několika faktorech:

 1. Typ nemovitosti: Daň se liší podle toho, zda se jedná o byt, rodinný dům, pozemek nebo komerční objekt.
 2. Velikost nemovitosti: Například u bytů a rodinných domů se daň obvykle počítá podle zastavěné plochy.
 3. Lokalita: Daň je ovlivněna místním koeficientem, který se liší podle velikosti obce. Obce mohou tyto koeficienty upravovat, což ovlivňuje výslednou výši daně​​.

Vzorec pro výpočet daně

Základní vzorec pro výpočet daně z nemovitosti je:

Daň = Základní sazba x Výměra nemovitosti x Koeficient obce

Kde:

 • Základní sazba je stanovena zákonem podle typu nemovitosti.
 • Výměra nemovitosti je velikost nemovitosti v metrech čtverečních.
 • Koeficient obce je určen místní samosprávou a může se lišit podle velikosti a polohy obce.

Jak a kdy se daň platí?

Daň z nemovitosti je splatná do 31. května, pokud nepřesáhne částku 5 000 Kč. V případě vyšší částky lze daň rozdělit do dvou stejných splátek, přičemž druhá je splatná do 30. listopadu. Zemědělci a chovatelé ryb mají termíny splatnosti posunuté na 31. srpna a 30. listopadu​​.

Způsoby platby

Platbu lze provést několika způsoby:

 • Bankovním převodem: Na účet příslušného finančního úřadu.
 • Poštovní poukázkou: Složenka je zasílána automaticky finančním úřadem.
 • Online: Prostřednictvím portálu Moje Daně, kde se můžete přihlásit například pomocí bankovní identity​.

Zvýšení daně v roce 2024

V roce 2024 došlo ke zvýšení sazeb daně z nemovitých věcí přibližně o 80 % oproti předchozímu roku. Například sazba u obytné budovy se zvýšila ze 2 Kč na 3,5 Kč na m². Toto zvýšení se liší v závislosti na konkrétní lokalitě a typu nemovitosti​.

Podání daňového přiznání

Daňové přiznání k dani z nemovitosti se podává jednorázově po nabytí, prodeji, změně nemovitosti, nebo po výrazné změně (například přístavbě). Pokud nedošlo k žádným změnám ve vlastnictví nebo parametrech nemovitosti, není nutné přiznání každoročně podávat. Nové přiznání je nutné podat do konce ledna následujícího roku po změně​.

Online podání

Daňové přiznání lze snadno podat online prostřednictvím portálu finanční správy. K přihlášení můžete využít například Identitu občana, což zahrnuje elektronický občanský průkaz s čipem nebo bankovní identitu​.

Proč platit daň z nemovitosti?

Daň z nemovitosti je významným zdrojem příjmů obcí. Tyto prostředky jsou využívány na zajištění veřejných služeb, jako je údržba silnic, vyvážení odpadu nebo péče o veřejnou zeleň. Placením této daně tedy přispíváte k rozvoji a zlepšování svého okolí.

Co dělat v případě nejasností?

V případě nejasností nebo potřeby konzultace je doporučeno obrátit se na finanční úřad nebo na daňového poradce. Ti mohou poskytnout aktuální informace a pomoci s případnými komplikacemi při podávání daňového přiznání.

Důležité tipy

 • Podání přiznání: Při změně vlastnictví nemovitosti nezapomeňte včas podat změnové daňové přiznání.
 • Platba: Ujistěte se, že máte všechny potřebné údaje pro platbu, abyste se vyhnuli pokutám za opožděnou platbu.
 • Konzultace: Pokud si nejste jistí, obraťte se na odborníka.

Kde zjistím koeficienty pro moji obec?

Koeficienty pro výpočet daně z nemovitosti se mohou lišit podle konkrétní obce. Tyto koeficienty jsou stanoveny obecními vyhláškami a mohou se každoročně měnit. Aktuální koeficienty pro vaši obec můžete zjistit na následujících místech:

 1. Oficiální webové stránky vaší obce: Mnoho obcí zveřejňuje aktuální koeficienty na svých oficiálních webových stránkách.
 2. Daňový portál Ministerstva financí ČR: Na portálu Daňový portál můžete najít informace o místních koeficientech a další důležité údaje týkající se daní.
 3. Webové stránky zaměřené na daňové informace: Portály jako Měšec.cz nebo Podnikatel.cz pravidelně aktualizují informace o daních včetně místních koeficientů​.

Osvobození od daně z nemovitosti

Existují určité situace, kdy může být nemovitost osvobozena od daně. Například nemovitosti vlastněné státem, obcemi nebo neziskovými organizacemi mohou být částečně nebo úplně osvobozeny od placení daně. Také některé průmyslové zóny nebo oblasti s určitou veřejně prospěšnou činností mohou získat úlevu​.

Hypoteční informace

Pokud plánujete koupi nemovitosti a potřebujete hypotéku, navštivte naši hypoteční kalkulačku nebo si přečtěte článek o sedmi chybách při vyřizování hypotéky.

S těmito informacemi byste měli mít vše potřebné k správnému výpočtu a platbě daně z nemovitosti v roce 2024. Pokud máte další otázky nebo potřebujete asistenci, neváhejte se obrátit na finančního poradce nebo přímo na váš finanční úřad.

5/5 - (1 vote)
Sdílet článek:

Neodcházejte bez nejlepší hypotéky! 🔥

Zdarma a nezávazně srovnání hypoték ze všech bank – ušetřete tisíce korun měsíčně.

Bude Vás kontaktovat Jakub Pluháček – Hlavní hypoteční specialista