Powered by Smartsupp

Sázení, kryptoměny a mobilní telefon: Jak vám tyto 3 věci mohou znemožnit získat hypotéku.

Sdílet článek:
Aktuálně
Již 14 klientů dnes získalo nejlepší hypotéku Poslední před 45 minutami
👤 Pavel K. si právě zajistil/a hypotéku ve výši 5 900 000 Kč za 4,89 %

Hypotéka je pro mnoho lidí snem, který jim umožní pořídit si vlastní bydlení. V současné době jsou navíc hypotéky levnější než kdy dříve, díky nízkým úrokovým sazbám a konkurenčnímu boji mezi bankami. Nicméně, získat hypotéku není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Banky totiž pečlivě zkoumají každého žadatele a jeho rizikovost. A ta závisí nejen na jeho příjmech a úvěrové historii, ale i na jeho ekonomickém chování a zvyklostech.

V tomto článku vám prozradíme, jakých chyb se vyvarovat, abyste si zvýšili šanci na schválení hypotéky.

Sázení a kryptoměny – červené vlajky pro banky

Jednou z největších překážek pro získání hypotéky může být sázení. Pokud banka zjistí, že žadatel pravidelně utrácí peníze u sázkových společností, může to být pro ni důvod k zamítnutí úvěru. Banka totiž považuje sázení za nezodpovědné a rizikové chování, které může vést k zadlužení a neschopnosti splácet hypotéku.

Proto je důležité, aby žadatel neprováděl platby u sázkových společností z účtu, na který mu chodí výplata, nebo z něj převáděl peníze na jiný účet určený k sázení. Banka totiž má právo nahlédnout do výpisů z účtu a posoudit, jak žadatel hospodaří se svými penězi.

TIP: Sázíte? Kontaktujte nás a společně najdeme cestu k výhodné hypotéce – HypoSpace.cz

Podobně problematické může být i investování do kryptoměn. I když se jedná o moderní a populární způsob zhodnocení peněz, banky k němu mají stále velké výhrady. Banky totiž považují kryptoměny za nestabilní a spekulativní aktivum, které je náchylné k velkým výkyvům a může být zneužito k praní špinavých peněz nebo podvodům.

Proto některé banky dokonce nepovolují odesílání plateb na kryptoměnové burzy a směnárny, nebo je blokují či pozastavují, pokud se jim zdají podezřelé. Pokud tedy žadatel chce investovat do kryptoměn, měl by to dělat zvláštním účtem, který není spojen s jeho běžným účtem, ze kterého platí hypotéku.

TelcoScore – jak vás hodnotí mobilní operátoři

Dalším faktorem, který může ovlivnit schválení hypotéky, je TelcoScore. Jedná se o službu, kterou poskytuje Společnost pro informační databáze (SID) na základě dat od mobilních operátorů T-Mobile, Vodafone a O2. TelcoScore je číslo od 1 do 1000, které vyjadřuje pravděpodobnost, že žadatel se stane neplatičem ve finančních službách během následujících tří měsíců. Čím je číslo nižší, tím je žadatel rizikovější.

TelcoScore se vypočítává z různých informací, které operátoři sbírají o svých zákaznících, například:

 • kolik minut měsíčně provolají
 • jak často platí účty za telefon a zda včas
 • jaký typ telefonu používají a jak často si kupují nový
 • jak často cestují do zahraničí a jaké tarify využívají
 • jaké služby a aplikace používají na svém telefonu

Tyto informace mají za cíl odhalit, jaký je žadatel spolehlivý, zodpovědný a solventní. Například, pokud žadatel má drahý telefon, ale nevyužívá jeho plný potenciál, nebo pokud často mění telefonní čísla nebo operátory, může to být pro banku signál, že je nekonzistentní a nevěrný. Naopak, pokud žadatel platí účty včas, má dlouhodobou smlouvu s operátorem a používá telefon rozumně, může to být pro banku signál, že je stabilní a důvěryhodný.

TelcoScore je dobrovolná služba, kterou banky mohou využít jako doplněk k běžnému posouzení bonity žadatele. Žadatel musí s jejím použitím souhlasit, a má také právo vědět, jakou hodnotu TelcoScore má a jak byla vypočítána. Pokud žadatel nesouhlasí s TelcoScore, banka ho nemůže diskriminovat, ale může po něm požadovat jiné důkazy o jeho schopnosti splácet hypotéku.

Jak si zlepšit šance na hypotéku

Pokud chcete získat hypotéku bez problémů, měli byste se vyvarovat výše zmíněných chyb, které by vás mohly diskvalifikovat nebo zhoršit vaše podmínky. Kromě toho byste měli dodržovat následující tipy:

 • Dostatečný a pravidelný příjem, který dokážete prokázat. Ideálně byste měli mít pracovní smlouvu na dobu neurčitou, nebo alespoň na dobu delší než je doba splácení hypotéky.
 • Co nejvyšší vlastní úspory, které vám pomohou snížit výši hypotéky a zároveň prokázat vaši schopnost šetřit. Doporučuje se mít alespoň 20 % ceny nemovitosti, kterou chcete koupit.
 • Co nejnižší zadlužení, které by vám snižovalo vaši volnou hotovost a zvyšovalo vaši rizikovost. Pokud máte nějaké půjčky nebo kreditní karty, snažte se je co nejdříve splatit, nebo alespoň snížit jejich výši.
 • Co nejlepší úvěrovou historii, která dokazuje, že jste v minulosti spláceli své závazky včas a bez problémů. Pokud jste měli nějaké prodlení nebo nesplacené pohledávky, kontaktujte svého věřitele a domluvte si splátkový kalendář nebo odklad splátek. Pokud jste v exekuci, snažte se ji co nejdříve vyřešit, nebo alespoň snížit její výši.
 • Co nejlepší znalost trhu s nemovitostmi, abyste si vybrali tu správnou nemovitost za správnou cenu. Porovnávejte nabídky různých realitních kanceláří, nechte si zpracovat odhad ceny nemovitosti, nebo využijte služeb nezávislého hypotečního poradce, který vám pomůže najít nejvýhodnější hypotéku.
 • Co nejlepší vztah s bankou, u které chcete získat hypotéku. Buďte s ní v pravidelném kontaktu, informujte ji o své finanční situaci a plánech, a dodržujte všechny podmínky a lhůty, které vám stanoví. Pokud máte u banky jiné produkty, jako například spořící účet, pojištění nebo investice, můžete si tím získat její důvěru a zvýhodnění.

Získat hypotéku je velký krok, který si vyžaduje pečlivou přípravu a zodpovědnost. Pokud se vyhnete běžným chybám, které banky odrazují, a dodržíte naše tipy, můžete si zvýšit šance na schválení hypotéky a splnění vašeho snu o vlastním bydlení. Přejeme vám hodně úspěchů!

5/5 - (7 votes)
Sdílet článek:

Neodcházejte bez nejlepší hypotéky! 🔥

Zdarma a nezávazně srovnání hypoték ze všech bank – ušetřete tisíce korun měsíčně.

Bude Vás kontaktovat Jakub Pluháček – Hlavní hypoteční specialista