Komerční banka reaguje na vývoj trhu a kroky největších konkurentů v oblasti poskytování úvěrů na bydlení – České spořitelny a ČSOB – a výrazně zlevňuje své hypotéky. Úrokové sazby u některých fixací snižuje až o 1,6 procentního bodu. Mnohem zásadnějším krokem ovšem je, že zcela ruší fixace delší než pět let.
Banka argumentuje malým zájmem o takové úvěry v posledním roce a půl, kdy byly na trhu vysoké sazby. Tyto kroky mají ale ještě jednu zásadní příčinu.
Jaké jsou nové sazby hypoték od KB?
Vůbec nejvíce banka zlevňuje hypotéky s fixací na jeden rok. U úvěru poskytovaného na 80 procent hodnoty zastavované nemovitosti je od úterý úroková sazba nižší o 1,6 procentního bodu: ze 7,79 procenta klesá na 6,19 procenta. Výrazné zlevnění o více než jeden procentní bod se týká i fixací na dva a tři roky (5,79 procenta) a také na čtyři a pět let (5,99 procenta).
Jde o nabídkové sazby „od“ a po zhodnocení úvěruschopnosti klientů mohou být konečné hodnoty vyšší, ale i nižší. Zároveň v sazbách nejsou započítané slevy za životní pojištění klienta, pojištění nemovitosti a energetický štítek nemovitosti A nebo B – v součtu může být úrok nižší až o 0,3 procentního bodu.
Proč KB ruší dlouhé fixace?
Kromě výrazného zlevnění nejkratších fixací ale KB trh překvapila především tím, že ze své nabídky dočasně vyloučila fixace delší než pět let. Banka to zdůvodnila tím, že o ně klienti neměli v posledních zhruba dvou letech – v době vysokých úrokových sazeb – zájem. Experti na trhu se ovšem domnívají, že pravý důvod je ještě trochu jiný.
KB dlouhodobě varuje před tím, že v době, kdy se očekává postupný pokles úrokových sazeb, hrozí vlna refinancování. Do pohybu se tak může dostat více než 200miliardové hypoteční portfolio složené z klientů, kteří se budou snažit srazit své měsíční splátky co nejníže.
Banky tvrdí, že jim při tomto refinancování vznikají mnohamilionové ztráty: lidé jim zjednodušeně řečeno vrací nezúročené peníze, které si ovšem banky – alespoň částečně – dříve půjčily za určitou cenu na mezibankovním trhu. A tento závazek musí nadále několik let splácet. I proto byla nedávno schválena novela zákona, která měla tento problém vyřešit. Ta stanovuje, že každý klient, který splatí hypotéku předčasně, musí uhradit poplatek: 0,25 procenta z výše splácené jistiny za každý rok do konce fixace, maximálně však jedno procento.
Podle bank i hypotečních poradců je to ale málo a za současné situace se takové refinancování úvěru vyplatí již velmi krátce po jeho sjednání. Čím delší fixaci tedy banka na začátku poskytne, tím více roste riziko větších finančních ztrát. Tímto krokem tak KB riziko eliminuje.
Jak se na trhu umisťuje KB v porovnání s konkurencí?
Finanční dům se tak v nabídce přibližuje svým největším konkurentům České spořitelně a Československé obchodní bance (ČSOB), za kterými je třetím největším poskytovatelem hypotečních úvěrů v zemi. ČSOB aktuálně nabízí jednoletou fixaci beze slev zhruba od 5,74 procenta, u tříleté fixace je sazba o něco vyšší. Česká spořitelna podobné sazby inzeruje spíše u fixací na čtyři a pět let. Jednoleté jsou beze slev o něco dražší (6,29 procenta), i u nich ale došlo v nedávné době k výraznému zlevnění1.
Nejnižší hypoteční úrokové sazby na trhu tak stále nabízí Moneta Money Bank a Air Bank, a to u refinancovaných úvěrů – převedených od konkurence. S úroky pod pěti procenty jsou jedinými bankami, které se přibližují ceně, za kterou si banky půjčují část prostředků na mezibankovním trhu, a nemají „ustřelené“ marže jako jejich konkurenti.
Závěr
Komerční banka se snaží zaujmout své stávající i potenciální klienty snížením úrokových sazeb u některých fixací a zrušením fixací delších než pět let. Tím reaguje na vývoj trhu a konkurenční tlak, ale také na riziko ztrát z předčasného splacení hypoték. Zda se jí tento krok vyplatí, ukáže až čas a odezva zákazníků.