Powered by Smartsupp

Plánujete hypotéku? Zjistěte, proč čekání na lepší podmínky nemusí být výhodné

Sdílet článek:
Aktuálně
Již 14 klientů dnes získalo nejlepší hypotéku Poslední před 45 minutami
👤 Pavel K. si právě zajistil/a hypotéku ve výši 5 900 000 Kč za 4,89 %

V České republice přibývá lidí, kteří uvažují o pořízení vlastního bydlení prostřednictvím hypotečního úvěru. Tento trend potvrzuje nedávný průzkum České bankovní asociace a agentury Ipsos, podle kterého si téměř pětina oslovených plánuje vzít hypotéku. Přestože aktivita na hypotečním trhu roste, mnoho domácností váhá a čeká na příznivější úrokové sazby nebo levnější nemovitosti.

Zvyšující se aktivita na hypotečním trhu

„Jak naznačují poslední údaje o počtu uzavřených hypoték, aktivita na hypotečním trhu letos postupně zesiluje. To je patrné i z letošního šetření, kdy se oproti minulému roku snížil podíl domácností, které byly nuceny rozhodnutí o pořízení hypotéky v posledním roce odložit,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA).

Podle dat Hypomonitoru České bankovní asociace poskytly banky a stavební spořitelny domácnostem v dubnu hypotéky v objemu 21,9 miliardy korun, což představuje nárůst o 20,4 procenta oproti březnu.

Klesající úrokové sazby

Rostoucí zájem o hypotéky souvisí s pokračujícím zlevňováním úvěrů. Dubnová průměrná úroková sazba se pohybovala kolem 5,1 procenta. Navzdory tomuto poklesu však situace na trhu hypotečních úvěrů není pro klienty bezproblémová. Podle dat ČBA stále zhruba polovina domácností, které hypotéku plánují, její pořízení odkládá kvůli nárůstu životních nákladů způsobeného inflací, přičemž menší část očekává příznivější úrokové sazby či ceny nemovitostí.

Refixace hypoték

Stávající klienti bank vyhlížejí stejně jako potenciální noví klienti příznivější úrokové sazby. Bezmála polovina klientů čeká do dvou let refixace, což pro mnohé znamená zvýšení měsíčních splátek. Zhruba pro 50 procent z nich bude refixace znamenat potřebu omezit běžné měsíční náklady.

  • Pokračující růst reálných mezd
  • Pokles hypotečních sazeb
  • Dvě třetiny klientů očekávají splácení hypotéky stejně dobře jako dříve
  • Polovina klientů očekává omezení výdajů

„Pokračující růst reálných mezd a pokles hypotečních sazeb snižují oproti minulému roku podíl domácností, které se po refixaci své hypotéky obávají schopnosti svou hypotéku splácet. Dvě třetiny z nich pak očekávají, že budou po refixaci splácet hypotéku stejně dobře jako dříve. Polovina z nich však čeká, že budou muset omezit některé své výdaje,“ dodává Jakub Seidler.

Refinancování hypoték

Roste také zájem o refinancování hypoték. Očekává se, že letos bude refinancováno až 14 procent úvěrů. Předčasnou splátku v horizontu několika let plánuje více než čtvrtina lidí.

Zvyšující se objem průměrné hypotéky

V loňském roce měla většina dotázaných úvěr do tří milionů korun, ale letos nejsou výjimkou hypotéky i o milion vyšší. Až 15 procent lidí, kteří úvěr teprve zvažují, očekává, že jejich dluh bude ještě vyšší.

„Rostoucí ceny nemovitostí znamenají, že si lidé musejí na pořízení svého vysněného bydlení často půjčit více než dříve. Když k tomu zohledníme rostoucí životní náklady, je logické, že se lidé zaměřují při výběru poskytovatele hypotéky primárně na to, kolik je to bude měsíčně stát, a doporučení finančního poradce je až na druhé koleji,“ říká Michal Straka, specialista Ipsos na finanční trh.

Proč čekání na nižší sazby nebo ceny nemovitostí nemusí být výhodné

Mnoho potenciálních kupujících odkládá pořízení vlastního bydlení s nadějí na pokles úrokových sazeb nebo cen nemovitostí. Tento přístup však nemusí být vždy nejvýhodnější z následujících důvodů:

  • Nejistota trhu: Trh s nemovitostmi je dynamický a predikce budoucího vývoje je nejistá. Není zaručeno, že ceny nemovitostí nebo úrokové sazby skutečně klesnou.
  • Riziko růstu cen nemovitostí: Čekání na nižší úrokové sazby může ušetřit na měsíčních splátkách, ale hrozí také riziko růstu cen nemovitostí, které by mohlo veškeré úspory z úroků vymazat.
  • Aktuální příležitosti: Současné nižší úrokové sazby mohou poskytnout atraktivní podmínky pro fixaci na delší období, což zajišťuje stabilitu a předvídatelnost splátek.
  • Inflace a rostoucí životní náklady: Odkládání může znamenat větší výdaje v budoucnosti kvůli inflaci a rostoucím životním nákladům.

V této složité situaci je ideální obrátit se na odborníky. Hypoteční experti z HypoSpace.cz vám mohou pomoci najít nejvýhodnější hypotéku, která bude odpovídat vašim potřebám a finanční situaci. Jejich znalosti a zkušenosti vám ušetří čas i peníze a umožní vám učinit informované rozhodnutí bez zbytečného odkladu. Využijte hypoteční kalkulačku pro snadnější orientaci ve vašich možnostech.

Pro více informací o hypotečních úvěrech navštivte například web České bankovní asociace.

Shrnutí

FaktorHodnota
Aktivita na trhuRostoucí počet uzavřených hypoték
Průměrná úroková sazba5,1 %
Objem hypoték v dubnu21,9 miliardy Kč
Refixace hypoték50 % klientů bude muset omezit výdaje
RefinancováníOčekává se až 14 % refinancovaných úvěrů
Objem průměrné hypotékyHypotéky o milion vyšší než v loňském roce
5/5 - (1 vote)
Sdílet článek:

Neodcházejte bez nejlepší hypotéky! 🔥

Zdarma a nezávazně srovnání hypoték ze všech bank – ušetřete tisíce korun měsíčně.

Bude Vás kontaktovat Jakub Pluháček – Hlavní hypoteční specialista