Česká spořitelna, největší banka v České republice podle počtu klientů, snižuje úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Reaguje tak na další uvolňování měnové politiky ze strany České národní banky (ČNB), která minulý týden snížila základní úrokovou sazbu na 0,25 procenta. Nová nejvýhodnější sazba České spořitelny se však stále nevyrovná nejlepším nabídkám na trhu, které se pohybují pod pěti procenty.
Jak se mění sazby u České spořitelny
Nejnižší úrokovou sazbu Česká spořitelna a také její stavební spořitelna známá jako „Buřinka“ nově nabízí od 5,39 procenta s fixací na čtyři a pět let (u úvěrů do výše 80 procent hodnoty zastavované nemovitosti). Ještě na začátku února byla cena těchto úvěrů o 0,3, respektive o 0,2 procentního bodu vyšší.
Stejně jako ostatní banky i Česká spořitelna zvýhodňuje především kratší fixace. Důvodem je, že v době, kdy se očekává další pokles úrokových sazeb, bankám hrozí při zvýšeném počtu refinancovaných úvěrů – převáděných ke konkurenci za výhodnějších podmínek – ztráty. Finanční domy tvrdí, že tyto transfery jsou pro ně drahé, protože jim klienti vrací nezúročené peníze. Ony samy přitom musí, zjednodušeně řečeno, nadále splácet úroky u prostředků, které si na poskytnutí hypoték zčásti půjčují na mezibankovním trhu.
Pokud si klient v České spořitelně současné sjedná pojištění schopnosti splácet, má v bance veden běžný účet a žádá o financování nemovitosti s energetickým štítkem A nebo B, je sazba ještě o 0,1 procentního bodu nižší, tedy 5,29 procenta. Naopak u staršího domu či bytu se štítkem C a horším je sazba vyšší, konkrétně 5,49 procenta.
Jak se mění sazby na trhu
Česká spořitelna se nabídkou dostává poblíž tomu, na co se dá na trhu dostat individuálně už delší dobu. Je možné, že na zlevňování zareagují i další velcí hráči, jako je ČSOB či Komerční banka, říká Radek Slavík, hypoteční specialista zprostředkovatelské společnosti Hypodům. Podle něj ale není inzerovaná sazba nejnižší možná.
Nejlevnější hypotéky na trhu tak stále nabízí Moneta Money Bank, bez pojištění schopnosti splácet začínají fixace na pět, sedm a deset let na 4,69 procenta. Pod pěti procenty inzeruje nabídky u refinancovaných hypoték ještě Air Bank. U větších bank jsou sazby vyšší. UniCredit Bank nabízí dvouleté a tříleté fixace od 5,19 procenta, Raiffeisenbank má tříleté fixace od 5,49 procenta, ČSOB a KB nabízí fixaci na tři až pět let přibližně od 5,79 procenta ročně.
Experti, kteří dlouhodobě sledují hypoteční trh, se shodují, že větší vlna zlevňování, a tedy i refinancování, se „strhne“ až ve chvíli, kdy se hypoteční úvěry dostanou v průměru výrazněji pod pět procent. K tomu je ale nutné, aby pod tuto hranici zlevnily právě největší banky v zemi, tedy Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka. To se zatím nestalo.
Co to znamená pro klienty
Pro klienty, kteří chtějí získat nebo refinancovat hypotéku, je důležité sledovat vývoj na trhu a porovnávat nabídky různých bank. Někdy se může vyplatit počkat na lepší podmínky, jindy zase využít aktuální akce nebo slevy. V každém případě je dobré si nechat poradit od odborníka, který zná trh a dokáže najít nejvýhodnější řešení pro konkrétní situaci klienta.
Pokud máte zájem o hypotéku nebo refinancování, můžete se obrátit na nás. Jako Copilot vám můžeme pomoci s vyhledáním nejlepších nabídek, sestavením žádosti a vyjednáním podmínek. Stačí nám napsat, co potřebujete, a my se vám ozveme co nejdříve.
Závěr
Česká spořitelna, největší banka v zemi, snižuje úrokové sazby u hypoték. Reaguje tak na uvolňování měnové politiky ČNB, která snížila základní úrokovou sazbu na 0,25 procenta. Nová nejvýhodnější sazba České spořitelny je 5,29 procenta s fixací na čtyři a pět let, pokud si klient splní některé podmínky. Tato sazba se však stále nevyrovná nejlepším nabídkám na trhu, které se pohybují pod pěti procenty. Pro klienty, kteří chtějí získat nebo refinancovat hypotéku, je tedy důležité porovnávat různé možnosti a vybrat si tu nejvýhodnější.